Forum Forum poświęcone autorskiemu systemowi rpg Strona Główna
 Forum
¤  Forum Forum poświęcone autorskiemu systemowi rpg Strona Główna
¤  Zobacz posty od ostatniej wizyty
¤  Zobacz swoje posty
¤  Zobacz posty bez odpowiedzi
Forum poświęcone autorskiemu systemowi rpg
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie  RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 
Recenzja

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum poświęcone autorskiemu systemowi rpg Strona Główna -> WoD Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Recenzja
Autor Wiadomość
Acidtech
Marszałek Forum
Marszałek Forum



Dołączył: 29 Kwi 2006
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/15
Skąd: ZeWsząd

PostWysłany: Nie 18:26, 30 Kwi 2006    Temat postu: Recenzja
 
Świat Mroku jest niemal równie złożony i rozbudowany jak ten, w którym przyszło nam pędzić codzienny żywot. Kilka systemów wraz z dziesiątkami dodatków to jednak nie wszystko; White Wolf opublikował także szereg podręczników nie odnoszących się konkretnie do żadnego z głównych systemów (Wampira, Wilkołaka, etc.), a pozwalających graczom wcielić się w mniej znanych mieszkańców Świata Mroku. Polscy miłośnicy systemów Białego Wilka mają jak na razie do dyspozycji tylko jeden z tych pół-systemów: Mumię: Druga Edycja. Ja jednak chciałbym przedstawić jeden z mniej znanych produktów z tej serii, dzięki któremu gracze mogą odgrywać postacie czarowników. Jak to - spytacie przecież mamy już Maga, po co nam kolejny system czy dodatek o czarodziejach? Otóż WoD: Sorcerer nie jest bynajmniej jedynie dodatkiem do Maga, czy jakąś mutacją Wstąpienia. Postacie, w jakie mogą dzięki niemu wcielić się graczeróżnią się od magów w jeszcze większym stopniu niż wampiry czy garou....

Nawet w Świecie Mroku nie każda wioskowa zielarka musi być Verbeną, nie każdy indiański szaman Mówcą Snów. Niemal od zawsze wśród ludzi byli wybrańcy, którzy rozkazywali siłom natury, przewidywali przyszłość, czy leczyli najstraszliwsze nawet rany nie posiadając mocy Przebudzonych, zamiast tego polegając na przekazywanych z pokolenia na pokolenie zaklęciach i rytuałach. WoD: Sorcerer umożliwia wprowadzenie do kroniki takich właśnie postaci, tym samym wzbogacając universum Świata Mroku.

Sam podręcznik (Hedge Wizard's Handbook to gra słów: słowo "hedge" w języku angielskim oznacza zarówno "niezaangażowany" w tym akurat wypadku w wojnę z Technokracją, jak i "wieśniak", "burak" - większość Prawdziwych Magów uważa czarowników za ubogich krewnych) podzielony jest na pięć rozdziałów, zawiera także Wstęp i Dodatek.

Wstęp zawiera wytłumaczenie głównych różnic oddzielających czarowników od magów, przedstawia pokrótce zawartość poszczególnych rozdziałów, a także Oświadczenie Prawne Wymuszone Przez Głupich Ludzi.

Rozdział pierwszy: Droga czarownika przedstawia historię czarowników; drogi, które kierują ludzi ku magii; a także poglądy Prawdziwych Magów na temat ich Nieprzebudzonych "kuzynów".

Rozdział drugi: Twarze magii opisuje najważniejsze stowarzyszenia skupiające czarowników z całego świata. Wprawdzie, w odróżnieniu od innych bohaterów Świata Mroku, nie dzielą się oni na klany, plemiona czy Tradycje, a wielu z nich podąża swą drogą samotnie, jednak także czarownicy zrzeszają się dla wspólnej nauki, obrony, lub dla zachowania dawnych, ginących już tradycji i obyczajów. W tym rozdziale Narrator znajdzie pięć głównych grup czarowników z Ameryki; od potomków afrykańskich szamanów i kapłanów boga-jaguara z Ameryki Południowej; poprzez okultystów, badaczy pism ezoterycznych i astrologów; aż po mormońskich cudotwórców, oczekujących nadejścia Nowego Jeruzalem, i New Age'owych szalonych naukowców wierzących, że ich magia nie jest niczym innym jak ocalonymi resztkami wiedzy przekazanej przed tysiącami lat przez przybyszy z odległych gwiazd. Poza tym pokrótce opisanych jest kilka pomniejszych grup: Kapłani Zakonu Pytii, kabaliści z Mogen Ha Chav, Siedem Gromów, i inne

Rozdział trzeci: Tworzenie postaci nie tylko, jak można się było spodziewać, zawiera zasady dotyczące tworzenia postaci czarownika, ale także reguły pozwalające na przenoszenie jej w inne systemy Świata Mroku. Dzięki nim Narrator może bez problemu przeistoczyć bohatera w wampira, wilkołaka, maga lub upiora, by włączyć go do kroniki rozgrywanej w jednym z tych systemów. Ponadto w tym rozdziale znalazły się opisy nowych Zdolności i Cech Pozycji, a także Wady i Zalety pozwalające nie tylko wykreować niepowtarzalne postacie, ale także ułatwiające prowadzącemu włączenie czarownika do sagi, której akcja toczy się w innym systemie Świata Mroku (np. bohater dołączający do watahy wilkołaków może być Krewniakiem jednego z garou, w wampirzej kronice czarownik może, na tej samej zasadzie, być ghulem jednego z graczy).

Rozdział czwarty: Ścieżki przedstawia zasady dotyczące używania magii, opisuje również magiczne Ścieżki i rytuały, pozwalające czarownikom kształtować otaczającą ich rzeczywistość. Chociaż ich moce są niewielkie w porównaniu do Prawdziwej Magyi, czy nawet wampirzych Dyscyplin, najpotężniejsi czarownicy są w stanie sprowadzać tornada i trzęsienia ziemi, lub zsyłać śmierć na wrogów odległych o setki mil.
Nieco zdawkowo zostały potraktowane kwestie dotyczące czarnej magii i Infernalizmu; Narratorów pragnących lepiej poznać te zagadnienia autorzy odsyłają do takich dodatków jak The Book of Madness (do Maga) i Storyteller's Handbook to the Sabbat (do Wampira). Ja ze swojej strony poleciłbym jeszcze Dark Ages Companion (do Wampira: Mroczne Wieki).

W rozdziale piątym na Narratora czeka to, za co wszyscy kochamy dodatki White Wolfa: przykładowe postacie. Zawsze zastanawiam się, czy przeznaczanie dziesięciu stron na zaprezentowanie kilku kandydatów na bohaterów lub NPC-ów ma na celu jedynie zwiększenie objętości podręcznika (a co za tym idzie także jego ceny), czy też może autorzy uważają graczy i Narratorów za kompletnych kretynów, którzy nie są nawet w stanie samodzielnie wykreować postaci. Ja w każdym razie uważam to za marnowanie miejsca, które z pewnością można by lepiej spożytkować.

Podręcznik zamyka Dodatek, w którym znaleźć można opis najsłynniejszych czarowników (m.in. hrabiego Cagliostro), przykładowych magicznych przedmiotów (takich jak latająca miotła czy maska pozwalająca na przejście do Krainy Cieni), jak również wyczerpującą bibliografię i odnośniki do internetowych stron poświęconych magii i okultyzmowi.

Na koniec należałoby pokusić się o podsumowanie. WoD: Sorcerer jest z pewnością podręcznikiem interesującym. Nie ma w nim, tak charakterystycznego dla innych dodatków White Wolfa (np. Clanbooków) wodolejstwa (gra słów jak najbardziej zamierzona); wszystkie zawarte w nim informacje to gotowe do wykorzystania w grze "mięcho". Równocześnie postacie czarowników nadają się do wszechstronnego użytku nie tylko pozwalają wykreować interesującą sagę, w której postacie, niewiele potężniejsze od zwykłych śmiertelników, polegać muszą raczej na inteligencji i sprycie niż na brutalnej sile (Wilkołak), lub nadludzkich mocach (Mag); czarownicy doskonale także nadają się do wszelkiego rodzaju kronik łączących elementy różnych systemów Świata Mroku i, tak ostatnio popularnych, "crossoverów". O ile różnice światopoglądowe skutecznie utrudniają łączenie w sadze postaci wampirów i wilkołaków; zaś magowie, przewyższając potęgą innych mieszkańców WoD, łatwo mogą naruszyć równowagę gry; o tyle postacie czarowników bez problemu można włączyć do kroniki rozgrywającej się w dowolnym systemie universum Świata Mroku.

Można tylko mieć nadzieję, że w coraz bogatszej ofercie RPG polskich wydawnictw już wkrótce znajdzie się podręcznik pt. Świat Mroku: Czarownik. Na razie pozostaje nam tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać.

World of Darkness: Sorcerer (TM)
1997 White Wolf Publishing Inc.
Jako postscriptum dodam jeszcze, iż White Wolf wydał nową, rozszerzoną edycję Sorcerera. W chwili, gdy czytacie te słowa, powinna ona już być dostępna na rynku.

Recenzja pochodzi z magazynu internetowego Incubus.




Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum poświęcone autorskiemu systemowi rpg Strona Główna -> WoD Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Powered by phpBB © 2004 phpBB Group
Galaxian Theme 1.0.2 by Twisted Galaxy